PREHĽAD NOSIČOV

 

Šatky elastické:

Sú vhodné od narodenia a zväčša sa udáva nosnosť do približne 8kg – 15kg v závislosti od výrobcu. Výhoda elastických šatiek je v tom, že sú tolerantné k nedokonalosti úväzu, a sú vhodné pre začiatočníka. Veľmi dobré sú pri úväzoch, ktoré sa najprv uviažu na telo nosiča a potom do neho dieťa vložíte, pretože odhadnúť „veľkosť“ úväzu si vyžaduje cvik. A elasticita šatky umožňuje vložiť dieťa aj do viac dotiahnutého úväzu. Avšak dajú sa využiť aj pri úväzoch ktoré sa doťahujú až po vložení dieťatka.Nevýhodu elastických šatiek vidím v tom, že hoci je nosnosť uvedená v rozpätí, ktoré som spomínala vyššie, zväčša už po prekročení 6kg strácate komfort a šatka povoľuje. Pri úväze kolíska, ktorý sa zväča využíva pri dojčení, dieťa z prsníka „padá“, alebo na ňom „visí“.Pri dlhšom používaní šatky sa naťahuje, a je dlhšia ako ste ju pôvodne kúpili. Cenovo sú tieto šatky dostupnejšie. Medzi bežne používané značky elastických šatiek patria Moby, ktoré sú jedny z najlepších elastických šatiek, Liliputi, Hoppediz, Bkay, a iné.

 

Pevné šatky:

Sú tiež vhodné od narodenia a ich nosnosť je do približne 20kg a viac. Uväzovanie pevnej šatky už vyžaduje istú zručnosť, ale zväčsa to nie je také zložité, ako to v skutočnosti je. Ak sa to naučíte, zväčša Vám to zaberie pár minút. Pri úväzoch do ktorých sa dieťa vkladá, už je potrebný odhad, aby nebol úväz príliš voľný, alebo naopak dotiahnutý príliš a dieťa do neho bude obtiažne vložiť. Výhoda pevných šatiek je v tom, že získate uvierzálny nosič, ktorý Vás bude sprevádzať po celý čas nosenia dieťatka. Niektoré pevné šatky majú záťažovú nosnosť až 700kg. Pevné šatky v závislosti od značky sa nosením „zanášajú“ , čo v nosičskom slovníku znamená, že sa stávajú poddajnejšie. Tkaniny neodporúčam žehliť, po praní môžete šatku zatočiť ako keď žmýkate uterák a toto urobiť niekoľko krát. Na vyrovnanie a zmäknutie šatky si ju zoberte so sebou do postele :) takto si ju pekne svojím telom ožehlíte a šatka sa postupne stáva poddajnejšou. Môžete si šatku kúpiť aj použitú a zanosenú, kvalitné šatky majú dlhú životnosť. Medzi obľúbené značky patria Didymos a Ellevill pričom tie osobne považujem za jedny z TOP medzi šatkami asú aj cenovo náročnejšie, potom Storchenwiege, Hoppediz, Babydoo. Menej spokojná som bola so šatkou Šanami, Vatani. Dľžka šatky závisí od "veľkosti" nosiacej osoby.Čiže podľa výšky a šírky nosiča. Dĺžky šatiek sú rôzne a zavisí to od konkrétneho výrobcu. Viac pozri tu: www.nosmesa.eu/ako-si-vybrat-dlzku-satky/

Pri nosení v šatke, je váha dieťatka s výnimkou kolísky rozložená rovnomerne. Nosenie možné na chrbáte, vpredu, v kolíske, na bok. Na každý jeden spôsob existuje viac možností úväzov a každý si vyberie ten ktorý mu lepšie vyhovuje.

Najčastejšie sa vyrábajú zo 100% bavlny, ale používajú sa aj iné s prímesou ľanu, konope, vlnou, bambusu,kašmíru ai. Cenovo dostupné su v intervale od 55 do 150 eur. 

 

Hoppediz šatky: 2.5m, 4m, 4.6m, 5.4m

Didymos šatky: 2.7m, 3.2m, 3.7m, 4.2m, 4.7m, 5.2m, šírka 70cm

Storchenwiege: 2.7m, 3.6m, 4.1m, 4.6m, 5.2m Šanami: 4.5m, 5m, šírka 70cm

Amazonas: 4.5m , 5.1m

Moby: 5.5m

Ellevill : 3.7m, 4.2m, 4.7m, 5.2m

Vatanai : 2.5m, 3m, 3.5m, 4m, 4.5m, 5m a iné.

 

Ring sling:

Je to podobný nosič ako babyvak, je vyrobený zväčsa z látok, ktoré sa používajú na šatky. Je to šatka spojená kovovým krúžkom a pomocu ktorého sa doťahuje. Nosenie je možné vpredu, v kolíske, na bok aj na chrbáte. Váha dieťatka je rozložená na jednom pleci nosiča.Cenovo menej náročný.

 

Mei tai: 

Je to ergonomciký nosič, ktorý dokáže ušiť šikovná krajčírka, nie nevyhnutne je potrebné si ho kupovať. Nenáročný na materiál, avšak je vhodné mať popruhy na pleciach vystužené, aby sa nezarezávali. Je skladný, ľahko sa s ním manipuluje. Nosenie možné vpredu, na chrbáte, na boku.

 

Ergonomické nosiče:

Hmotnosť dieťatka sa rozdelí na obe plecia, ľahká a rýchla manipulácia,pre tých, ktorí nechcú viazať šatky. Niektoré z nich majú aj vložky pre novorodenca, avšak osobne ich odporúčam v rozhraní od 3-6 mesiacov. Pretože žiadny nosič nie je možné dotiahnuť tesne na telo nosiča, čo je pri nosení a obzvlášť maličkých detí dôležité. Manduca, je jeden z najobľubenejších nosičov, kde je možné prekrížiť popruhy na chrbáte, a vyhnete sa tak upínaniu spojovacej pracky, čo je zväčša problém urobiť bez pomoci. Boba, Ergo, Alpino, Beco, Patapum a pod. to sú značky do ktorých sa opatí investovať. Sú cenovo náročnejšie avšak nezábudajme, že ide o ergonomické nosiče, ktoré podporujú správny vývin kĺbikov a zaoblenie chrbátika. Lajci si ich často mýlia s klokankami, avšak rozdiel je v cene a tiež v zdravej ergonomickej polohe. Nosenie možné vpredu, na chrbáte a na boku. Váha dieťatka je rovnomerne rozložená. Kvaltiné nosiče majú dlhú životnosť a teda nie nevyhnutne je potrebne kupovať nový.

 

Babyvaky:

Výhodou je rýchla manipulácia, nevýhodou záťaž na jedno rameno nosiaceho. Pri prenášaní dieťatka z auta a pod. má svoje uplatnenie. Často majú matky pocit, že šatku viazať nezvládnu a babyvaky sa im zdajú jednoduchšia verzia, paradoxne pri porovnaní so šatkou zistia, že šatka je predsa jednoduchšia. Samozrejme aj babyvaky majú svojich priaznivcov. Pri úväze kolíska je možné preložit dieťa na druhý prsník do tkzv. futbalovej polohy bez toho, aby ste ho museli z neho vyberať. Nosenie možné v predu, na chrbáte, na boku, kolíska. Uťahuje sa krúžkom, podobne ako pri Ring Sling